اصفهان

اصفهان برای جهانیان

آمار متناقض مسافران نوروزی اصفهان/ 25 درصد کاهش تا 30 درصد افزایش

اختلاف میان آمارهای ارائه شده از میزان ورود مسافران نوروزی به اصفهان تا حدی زیاد است که گاهی از افزایش 30 درصدی تا کاهش 25 درصدی حکایت می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر در اصفهان، در حالیکه ستاد تسهیلات سفرهای کشور، از افزایش چشمگیر و قابل ملاحظه میزان سفرهای نوروزی در سراسر کشور خبر داده است، مسئولان مختلف دستگاه‌های اجرایی استان اصفهان گاهی از کاهش 25 تا 30 درصدی، گاهی از افزایش 30 درصدی و گاهی از افزایش 10 درصدی سخن می‌گویند و جالب آنکه در پاره‌ای مواقع، خود صحبت‌های پیشین خود را نقض می‌کنند و در حالیکه از افزایش 10 درصدی خبر داده بودند، این موضوع را در جدیدترین آمار خود 30 درصد اعلام می‌کنند.

یک مسئول: افزایش 10 درصدی میزان ورودی گردشگران به اصفهان

در همین ارتباط مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان که در دوازدهم فروردین‌ماه سال جاری، از رشد 10 درصدی میزان ورودی گردشگران به استان اصفهان در نوروز 90 خبر داده بود، در روز 16 فروردین‌ماه صحبت از افزایش 30 درصدی سفرهای نوروزی به اصفهان کرد تا اختلاف آمار ارائه شده از سوی وی به 20 درصد برسد.

اسفندیار حیدری‌پور روز 12 فروردین‌ماه سال جاری گفته‌ بود که میزان ورودی گردشگران به استان اصفهان نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد داشته است.

وی که در بازدید از کاخ موزه چهل‌ستون با خبرنگاران سخن می‌گفت، با بیان اینکه در کلانشهر اصفهان، 72 هتل و تعداد زیادی مهمانپذیر و کمپ اختصاصی به منظور اسکان مسافران نوروزی اختصاص داده شده بود، از افزایش آمار بازدید از بناهای تاریخی و موزه‌های استان اصفهان نیز خبر داد و اظهار داشت: بازدید از بناهای تاریخی و موزه‌های استان اصفهان 30 درصد نسبت به مدت مشابه در نوروز 89 رشد داشته است.

بر اساس اعلام مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، تا روز 12 فروردین‌ماه سال جاری، سه میلیون نفر در اصفهان اقامت و بازدید داشته‌اند و حدود 700 هزار نفر از افراد فرهنگی و غیر فرهنگی در مدارس استان اسکان داده شده‌اند.

وی همچنین با اشاره به ظرفیتهای ایجاد شده در استان اصفهان برای اسکان مسافران نوروزی در هتل‌ها و مهمان‌پذیر‌ها، اعلام کرده بود که اصفهان با 10 هزار تخت به میزبانی مسافران نوروزی رفت که تاکنون 91 درصد از ظرفیت هتل‌ها در شهر اصفهان و 73 درصد از هتل‌های شهرستان‌های استان تکمیل شده است.

آمار دیگر و افزایش 30 درصدی ورود مسافران نوروزی به اصفهان

هر چند که حیدری پور آمار یکسان البته به سبکهای گوناگون ارائه می کند اما در روز شانزدهم فروردین‌ماه از افزایش 30 درصدی ورود مسافران نوروزی به اصفهان در نوروز سال جاری خبر داد.

در خبری که از سوی روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان منتشر شد، اسفندیار حیدری‌‌پور اعلام کرد که تا پایان روز سیزدهم فروردین‌ماه سال 90، 13 میلیون و 515 هزار و 350 نفر وارد اصفهان شده بودند.

وی در این خبر خود آمار دیگری را هم ارائه داد و تصریح کرد: اسکان مسافران نوروزی در اصفهان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 13 درصد افزایش داشته که تا پایان سیزدهم فروردین‌ماه، سه میلیون و 618 هزار و 12 نفر اقامت شب در اماکن اقامتی، هتل‌ها و میهمان‌پذیرها، کمپ‌ها، مدارس و خانه‌های استیجاری استان اصفهان صورت گرفته است.

سخنگوی شورای شهر: کاهش 25 تا 30 درصدی سفر به اصفهان

این آمار مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در حالی ارائه شد که سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان در نخستین روزهای نوروز از کاهش قابل ملاحظه ورود گردشگران به این استان خبر داده بود.

ابوالفضل قربانی  که عوامل آب و هوایی را سبب اصلی کاهش مسافران نوروزی دانست، افزود: تغییر وضعیت آب و هوایی کشور و پیش‌بینی‌های هواشناسی در ایام نوروز سال جاری به همراه تغییرات قیمت سوخت از جمله دلایل مهم کاهش مسافران نوروزی وارد شده به شهر اصفهان بود.

وی که سخنگوی رسمی یکی از نهادهای دخیل در مدیریت شهری اصفهان به شمار می‌رود، اعلام کرده بود که در روزهای ابتدایی سال جاری تعداد مسافران نوروزی شهر اصفهان در مقایسه با سال قبل حدود 25 تا 30 درصد کاهش داشته است.

سخنگوی شوری اسلامی شهر اصفهان همچنین به آمادگی اصفهان برای میزبانی از حدود چهار میلیون مسافر نوروزی اشاره کرده و اظهار داشته بود که عوامل دیگری به غیر از موضوع آب و هوا در کاهش سفرهای نوروزی به این شهر موثر بوده است که از جمله این عوامل را می‌توان آغاز زود هنگام تعطیلات نوروزی نسبت به سال‌های قبل از یک سو و تغییر قیمت سوخت و حامل‌های انرژی از سوی دیگر دانست.

وی تغییر وسیله سفر مسافران نوروزی از وسایل نقلیه شخصی به وسایل نقلیه عمومی را از دیگر عوامل کاهش سفرهای نوروزی سال جاری بیان کرد: برای تعداد زیادی از هموطنان، تعطیلات نوروزی امسال از 26 اسفندماه آغاز شد و همین امر مهم موجب توزیع مسافران به شهرهای مختلف کشور شد.

شهردار اصفهان: افزایش 12 تا 15 درصدی مسافران نوروزی اصفهان

با این وجود باز هم آمارهای متنوع دیگری از سوی مسئولان ذی‌ربط اعلام شد. سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان در حالی از کاهش 25 تا 30 درصدی مسافران ورودی به اصفهان خبر داد که شهردار این شهر در بازدید از کمیته‌های ستاد تسهیلات سفر اصفهان گفت که میزان مسافران ورودی به اصفهان 12 تا 15 درصد افزایش داشته است.

سید مرتضی سقاییان‌نژاد در این بازدید با بیان اینکه زمینه آسایش و رفاه شهروندان و مسافران نوروزی فراهم شده است، گفت: با توجه به اینکه سفرهای نوروزی به شهر اصفهان 12 تا 15 درصد افزایش یافته، خوشبختانه عملکرد و سرویس‌دهی کمیته‌های ستاد تسهیلات سفر در حد اعلای خود بوده است.

یک مسئول دیگر شهرداری: مسافران نوروزی اصفهان 20 درصد افزایش یافت

در شرایطی که سخنگوی شورای اسلامی شهر اصفهان از کاهش 25 تا 30 درصدی ورود مسافران نوروزی به اصفهان و شهردار این شهر از افزایش 12 تا 15 درصدی ورود این مسافران به اصفهان خبر می‌دادند، یکی دیگر از مسئولان شهرداری از افزایش 20 درصدی ورود مسافران نوروزی به اصفهان خبر داد.

جانشین ستاد تسهیلات سفر شهر اصفهان در حالی از افزایش 20 درصدی تعداد مسافران نوروزی نسبت به مدت مشابه سال 89 خبر داد که گفت: میزان چادر خوابی در سوم فرودین ماه سال 90 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 55 درصد کاهش یافته است.

عکس تزئینی است

محسن رنجبر که در حاشیه جلسه هماهنگی ستاد تسهیلات سفر اصفهان سخن می‌گفت، یک آمار متناقض دیگر هم اعلام کرد. وی گفت: از 26 اسفندماه تا پنجم فروردین‌ماه 90 تعداد مسافران نوروزی اصفهان 10 درصد افزایش داشته و این در حالی است که با 50 درصد چادر خوابی مواجه بودیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان: اصفهان از چهار میلیون مسافر پذیرایی کرد

در شرایطی که تمامی مسئولان استان اصفهان طی روزهای گذشته از فروردین‌ماه تنها آمار درصدی متناقض از میزان ورود گردشگران به اصفهان ارائه کردند اما مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در روز چهاردهم فروردین‌ماه از ورود چهار میلیون گردشگر به اصفهان خبر داد.

منصور شیشه‌فروش بدون اینکه به میزان افزایش یا کاهش ورود مسافران نوروزی به شهر اصفهان اشاره کند، تنها به ارائه آمار درصدی میزان تصادفات و حوادث این استان اشاره کرد و گفت: با تلاش تمامی بخش‌های مستقر در ستاد تسهیلات سفر استان اصفهان، با کاهش 40 درصدی میزان فوتی‌ها و 22 درصدی میزان مجروحین در ایام نوروز روبرو شدیم، حوادث شهری نیز در همه بخش‌ها نیز با کاهش 50 درصدی همراه بود.

وی البته به تعداد مسافران نوروزی وارد شده به اصفهان هم اشاره کرد و افزود: با در نظر گرفتن و استفاده از تمام ظرفیتهای اسکان، اصفهان در مجموع نزدیک به چهار میلیون نفر مسافر را در کل استان پذیرایی کرد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان همچنین از ورود بیش از 13 میلیون مسافر به استان اصفهان خبر داد که البته این آمار وی با آمار 13 میلیون و 515 هزار نفری اعلام شده از سوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، هم‌خوانی داشت.

اقامت 5.3 میلیون مسافر نوروزی برای حداقل یک شب در اصفهان

درست یک روز پس از صحبت‌های مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان که اعلام کرده بود اصفهان از چهار میلیون مسافر نوروزی پذیرایی کرد، در روز پانزدهم فروردین‌ماه جانشین رئیس ستاد تسهیلات سفر کلان‌شهر اصفهان آمار دیگری ارائه کرد که یک میلیون و 300 هزار نفر با آمار ارائه شده از سوی شیشه‌فروش تفاوت داشت.

محسن رنجبر در روز پانزدهم فروردین‌ماه از اقامت 5.3 میلیون مسافر نوروزی برای حداقل یک شب از 26 اسفند ماه سال قبل تا پایان روز 13 فروردین جاری در شهر اصفهان خبر داد.

وی البته این موضوع را نیز اعلام کرد که مسافرانی که از اصفهان گذر کرده و یا توقف کمتر از یک شب داشتند در این آمار لحاظ نشده‌اند.

جانشین رئیس ستاد تسهیلات سفر اصفهان گفت: از این تعداد مسافر نوروزی بیش از نیمی از آنها به ستادهای هدایت تحت پوشش این ستاد مراجعه و در محل‌های مجهز شده، استقرار یافتند.

وی اظهار داشت: ‌بقیه مسافران نوروزی یک شب خواب، میهمان ارگان‌های مختلف بوده و یا در هتل‌ها و میهمان‌پذیرها و مدارس آموزش و پرورش اقامت کردند.

رنجبر تصریح کرد: تعداد مسافران نوروزی اصفهان که حداقل یک شب اقامت داشتند در ایام نوروز امسال در مقایسه با سال قبل تغییر محسوسی نشان نمی‌دهد.

آمارهای 89 چه می‌گوید؟

در حالی که همه آمارهای ضد و نقیض و پر از اختلاف دستگاه‌های مختلف اجرایی استان اصفهان از ورود مسافران نوروزی به اصفهان همچنان اعلام می‌شود، نگاهی به آمارهای اعلام شده در سال 89 مسئولان استان در مورد مسافران نوروزی نیز جالب توجه است.

در روز پانزدهم فروردین‌ماه سال 89 یکی از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان از سفر سه میلیون نفری مسافران نوروزی به این شهر خبر داده بود.

کریم نصراصفهانی گفته بود: طبق آمار مسئولان و سازمان‌های ذی‌ربط در نوروز امسال (سال 89) بیش از سه میلیون و 200 هزار نفر به استان اصفهان سفر کردند.

در روز 18 فروردین‌ماه هم رسانه‌های استان به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان اعلام کردند که اصفهان در سال جاری (سال 89) پذیرای بیش از 10 میلیون نفر گردشگر بود.

این گزارش‌ها اضافه می‌کردند که بنا بر آمار واصله از ستاد نوروزی استان در طول 16 روز تعطیلات از تاریخ 27 اسفند 88 تا 13 فروردین 89، رشد 20 درصدی گردشگران ورودی استان، نویدآور بهاری پر تحرک و پویا بوده است.

این آمار نشان می‌داد که تعداد مسافرانی که در سطح استان اقامت گزیده‌اند نیز 16 درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته رشد داشته است.

آمار و ارقام حاکی از آن بود که در سال 89 تعداد مسافران ورودی استان برابر با 10 میلیون و 356 هزار و 420 نفر سفر و تعداد مسافران مقیم برابر با سه میلیون و 200 هزار و 240 نفر شب بوده‌اند.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان نیز در روز 22 فروردین‌ماه سال 89 از افزایش 25 تا 30 درصدی پیش‌بینی‌های ورود گردشگران نوروزی به اصفهان خبر داده بود.

منصور باقرصاد که آن روزها هنوز معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان بود و به سمت معاون هماهنگی امور مناطق شهرداری منصوب نشده بود، اعلام کرد: تا قبل از سال جدید پیش‌بینی سه میلیون مسافر را در استان اصفهان داشتیم که این میزان 25 تا 30 درصد افزایش داشته که با هماهنگی دستگاه‌ها و ارگان‌های مربوطه تمام اهدافی که پیش از تعطیلات در نظر گرفته شده بود با نظم و هدایت ویژه‌ای انجام شد.

در چنین شرایطی زمانی که آمارهای اعلام شده از سوی مسئولان به این اندازه اختلاف دارد هیچ ارگانی نیز به صورت مشخص پاسخگوی میزان افزایش یا کاهش تعداد مسافران نوروزی اصفهان نیست، شاید نتیجه‌گیری در این ارتباط کار صحیحی نباشد و این را باید در نظر داشت که آمارها همواره مبنایی برای برنامه ریزی محسوب می شوند و زمانی که آمارها در حوزه ای مانند گردشگری متفاوت و متناقض باشد به سختی می توان برنامه ریزی دقیق و پیش بینیهای مناسبی برای سالهای آینده و گردشگران داشت.

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم فروردین ۱۳۹۰ساعت 13:21  توسط احسان مرادی  |